Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej - Dobry dentysta

Endodonta Gliwice

Współczesna stomatologia to obszar który naprawdę

Współczesna stomatologia to obszar, który naprawdę ma sporo do zaoferowania potencjalnym pacjentom. I bardzo dobrze, bo dentysta w wielu osobach budzi strach. Dlatego bardzo ważne jest, żeby w dzieciach wyrobić nawyk

Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej - Dobry dentysta Endodonta Gliwice
systematycznego chodzenia do dentysty. To może tylko pozytywnie zaprocentować. Jeśli od dziecka będziemy dbać o zęby, mamy realne szanse na to, że nie będziemy potrzebowali protezy. To już bardzo dużo, bo co swoje zęby, to swoje. Nawet najlepszej jakości proteza nie może konkurować z własnymi zębami. No, jeszcze można iść w implanty, ale trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że nie każdy może je sobie zafundować. I bynajmniej nie chodzi tu o kwestie finansowe, choć to rzeczywiście kosztowna sprawa, ale o aspekt zdrowotny. Otóż, niektóre organizmy nie akceptują "obcych ciał" i dlatego w takich przypadkach implanty w ogóle nie wchodzą w grę.
Szkoda, że zęby nie wyrastają nam raz na całe życie, bo byłoby to bardzo wygodne. Niestety, nie ma tak łatwo na tym najpiękniejszym ze światów. Nikt jednak nie mówił, że będzie łatwo. W każdym razie, gabinet dentystyczny dzisiaj to miejsce, do którego powinniśmy chodzić bez obaw.


Można z nimi walczyć - wielu

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.


Pojawienie się u dentysty z brudnymi

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Czym charakteryzuje się dobry i sprawdzony gabinet dentystyczny?

Choć na temat wizyty u dentysty narosło wiele mitów, to w końcu przychodzi taki dzień, kiedy i my jesteśmy zmuszeni udać się do niego na wizytę. Dobrze będzie, jeżeli to tylko przegląd i wizyta kontrolna, ale jeżeli jesteśmy planujemy jakiś zabieg, to z pewnością nie czujemy się komfortowo.

By więc zminimalizować nieprzyjemnie odczucia towarzyszące nam, gdy odwiedzamy gabinet dentystyczny, postarajmy się wybrać taki, który jest tego warty. Najważniejsze jest to, by był to gabinet pracujący według nowoczesnych metod, przyjmujący w nim dentysta był fachowcem raczej współczesnym i zapoznanym z najnowszymi trendami leczenia zębów. Nie ma bowiem chyba nic gorszego, niż stomatolog jeszcze z poprzedniej epoki, który uważa przestarzałych narzędzi i uważa, ze u dentysty musi boleć.

Nowoczesny gabinet stomatologiczny nie tylko może więc pochwalić się wykorzystaniem najnowszych technologii jak znieczulenie komputerowe, uspokojenie pacjenta poprzez sedację, rentgen zęba, leczenie pod mikroskopem, użycie wysokiej klasy narzędzi, ale i kompletnym zakresem usług, od ściągania kamienia, wybielania i piaskowania, poprzez plombowanie, walkę z próchnicą czy paradontozą, aż po leczenie kanałowe, leczenie chirurgiczne, czy nawet implanty zębowe.

Warto przed wybraniem takiego gabinetu zasięgnąć opinii w internecie i poszukać doświadczeń innych pacjentów. Gdy gabinet jest dobry, to z pewnością bez problemu takie znajdziemy. Do dobrego gabinetu zazwyczaj jednak jest kolejna i trzeba zapisać się kilka dni wcześniej.


Jednak czasy się zmieniają - nauka

Nie ma co się oszukiwać - stomatolog nie jest ulubionym lekarzem większości ludzi. I chociaż naprawdę wielu z nas nie lubi w ogóle odwiedzać lekarzy, to jednak dentysta budzi w nas często do tego stopnia negatywne emocje, że spotkania z nim unikamy jak ognia. Z czego może ten fakt wynikać? Prawdopodobnie tkwi w nas przekonanie, że jeśli decydujemy się odwiedzić gabinet dentystyczny, to z całą pewnością czeka nas cała masa bólu. Owszem, jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, istniało duże prawdopodobieństwo, że przy większym zabiegu czeka nas spora dawka cierpienia. Jednak czasy się zmieniają - nauka, technologia i medycyna również. Rozwijają się one w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu dziś dostępne są już na rynku rozwiązania, o których moglibyśmy pomarzyć jeszcze dziesięć lat temu! Dzisiaj wizyta u dentysty może być naprawdę bezbolesna. Rzecz jasna, wszystko zależy od tego, z jakiego powodu odwiedzamy dentystę, czy jest to znany gabinet w dużym mieście, czy też mały na wsi... Czynniki można mnożyć bardzo długo. Mianownik jest jednak wspólny: jeśli dotychczas unikaliśmy spotkania z dentystą, z powodu niemiłych wspomnień, to decydując się na wizytę dzisiaj, prawdopodobnie zostaniemy pozytywnie zaskoczeni. Nie warto zatem okładać tej wizyty w nieskończoność, lepiej stawić czoła przeszłym doświadczeniom, nawet jeśli nie były dobre, aby przekonać się, że wiele zmieniło się na lepsze w salonach dentystycznych w ostatnich kilkunastu latach. Nasze zęby nam za to podziękują.


W ten sposób dentysta nadal nie

Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią